Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Aku vrtačky a šroubováky

Jak vybrat aku vrtačku nebo šroubovák?

 
Nejpoužívanější nástroje v domácnosti musí padnout do ruky.
 
 
 
 
Akušroubovák nebo akuvrtačka jsou pro domácí práce typu vrtání nebo utahování a povolování šroubů i profesionální řemeslníky nezbytné, svou univerzálností nahrazují hned několik nářadí najednou. Ušetří sílu, přidají zručnost, a navíc nebudete zakopávat o kabel.
 
 
 
 

Typ akumulátoru určuje výdrž i výkon

Starší druhy akumulátorů jsou nikl-kadmiové (NiCd), ačkoli mají vysoký výkon, mají také nízkou kapacitu, ale vydrží velký počet nabíjecích cyklů. Alternativou se poté staly akumulátory nikl-metalhydriové (NiMh), ty mají delší životnost, větší kapacitu, rychle se nabíjejí, ale články poskytují jen slabé napětí a jejich potíží je i samovybíjení. 
 
Zásadní bylo nasazení lithiových článků (Li-ion), které v současnosti nabízejí nejlepší poměr mezi výkonem a hmotností. Akumulátory Li-ion nemají paměťový efekt, nedochází k jejich samovolnému vybíjení a mají dlouhou životnost. Nevýhoda je jejich nepatrně vyšší cena.
 
 
Tip: Pro jednoduchou orientaci, jak „silná“ je akuvrtačka nebo akušroubovák, platí jednoduchá rovnice: čím vyšší napětí akumulátoru, tím vyšší výkon.

 

Jak se orientovat v typech akumulátorů?

Napětí akumulátoru je nejdůležitějším parametrem pro výkon přístroje. Pohybuje se v rozmezí od 3,6 V do 36 V. Ty s nejnižším napětím jsou určeny jen ke šroubování, vrtání umožňují až přístroje s napětím 10,8 V a vyšším. 
 
Kapacita akumulátoru zase určuje, jak dlouho je přístroj schopen pracovat do vybití. Na trhu jsou nabízeny sady se dvěma akumulátory, které zabrání nežádoucím pauzám v práci způsobeným nutným dobíjením. 
 
 
 
 

Nabíječky

Dodávané nabíječky se také liší, proto se ptejte, za jak dlouho dobije konkrétní typ akumulátor na plnou kapacitu. V závislosti na velikosti dobíjecího proudu a kapacitě akumulátoru trvá dobíjení běžně 3 až 5 hodin. Nabíječky, které dobíjejí vyšším proudem, tzv. rychlonabíječky, mohou zkrátit čas nabíjení až na půl hodiny. Nabíječka je obvykle součástí balení, nicméně je možné ji dokoupit
 
Vývoj v současnosti dospěl k akumulátorům s bezdrátovým nabíjecím systémem. Výborné je, že pro přístroje stejné značky vám obvykle stačí jeden akumulátor kompatibilní se všemi přístroji. Tím výrazně snížíte náklady na vybavení dílny jak hobby, tak profesionálním vybavením.
 
 
Tip: Některé přístroje mají na pouzdře akumulátoru ukazatel vybití baterie a na nabíječce indikátor dobití.
 
 
 

Otáčky a krouticí moment

Dále je u akušroubováků a vrtaček uváděn počet otáček za minutu. Výkonnější přístroje bývají dvourychlostní, profesionální přístroje vyšší třídy mohou být až třírychlostní. Rychlost volíte podle toho, zda šroubujete – nižší otáčky, nebo vrtáte – vyšší otáčky. 
 
Jak komfortně se vám bude zavrtávat šroub do materiálu, uvádí krouticí moment udávaný v Nm (newtonmetr). Různě výkonné přístroje mají daný krouticí moment v intervalu od 4 do 100 Nm. U vrtaček bývají udávány dvě hodnoty – pro měkký a pro tvrdý šroubový spoj. Tvrdý spoj se týká šroubování do kovu bez pérové podložky na šroubu, měkký spoj je vytvářen šroubováním do měkkého materiálu (např. dřeva) nebo do kovu přes pérovou podložku. Setkáte se také s funkcí plynulého rozběhu.
 
 
 
 

Ergonomie a hmotnost

Přístroje mají obvykle tvar pistole. Věnujte pozornost tomu, zda rukojeť dobře sedí v ruce. V kontaktní zóně by mělo být měkčí a protiskluzové pryžové opláštění. To pomůže tlumit rázy a otřesy přenášené do dlaně při intenzivní práci. Povrch pláště by měl být zdrsnělý, aby vrtačka v dlani neklouzala. Prohlédněte si, zda jsou ovládací prvky umístěné dostupně, případně zda nejde ovládání příliš ztuha. Dobře vyvážený nástroj postavený na rovnou plochu nepadá. 
 
Hmotnost je samozřejmě závislá na velikosti akumulátorů. Nejmenší akušroubováky váží kolem 300 g, akuvrtačky až 1300 g. I to je důvod, proč není vhodné kupovat za každých okolností výkonnější přístroj, pokud ho skutečně nevyužijete – delší práce s těžkou akuvrtačkou je zbytečně namáhavá. Někteří výrobci nabízejí přídavné rukojeti pro uchopení vrtačky obouruč. To zvyšuje přesnost práce a pomáhá eliminovat únavu rukou.
 
 
 
 

Motory

Výhodou nejrozšířenějších elektromotorů je nízká cena a poměrně vysoký výkon. Pro hobby nebo jen příležitostné využití jsou téměř ideální. Delší činností se ale zahřívají, což limituje jejich výkon. A také po čase vyžadují výměnu opotřebovaných uhlíků.
 
Aktuálním trendem jsou tzv. bezuhlíkové (též bezkartáčové nebo bezkomutátorové) motory. Ty nevyužívají k přenosu elektřiny uhlíky, tudíž odpadá nutnost jejich pravidelné výměny. Kromě snadnější údržby spočívá jejich výhoda v delší životnosti. Nepřehřívají se, mají nižší spotřebu, vydrží delší práci na jedno nabití akumulátoru a v neposlední řadě jsou i menší. Zatím jsou však stále poměrně drahé, což znamená, že je najdete především v profesionálních akuvrtačkách. 
 
 
 

Další funkce a možnosti

U vícerychlostních přístrojů je zpravidla možné nastavit rychlost otáček. Vyšší rychlost pro vrtání a nižší pro šroubování. Výrobky vyšší třídy pak umožňují tlačítkem spouště regulovat rychlost otáček plynule. Pro práci v pevném zdivu musí být akuvrtačka vybavena příklepem. Příklep usnadní rozrušení tvrdého materiálu.
 
Některé akušroubováky umožňují pomocí kroužku na hlavě nastavit hodnotu krouticího momentu, při jejímž překročení se šroubování zastaví. Tím zabráníte přetažení šroubu, které by mohlo mít za následek prasknutí materiálu. Výhodná je také možnost aretace vřetena, která umožní dotáhnout šroub mechanicky. Výrobky vyšší třídy mají už zabudovanou funkci, která rozpozná náhlé zablokování a automaticky vypne nářadí.
 
 

Příslušenství

Zde svou roli hrají detaily, jako například poutko na pověšení vrtačky nebo design kufříku na bity.
Vlastní šroubováky a vrtáky, tzv. bity, se dodávají samostatně nebo častěji v celých sadách. Nástroje (bity) v hlavici přístroje se dají vyměňovat, upínají se do sklíčidla, dávno už ne speciálním klíčem, ale pomocí tzv. rychloupínání. 
 
 
Pro pokročilejší kutily není tajemství, že do sklíčidla se dá upnout i metla pro míchání barvy nebo brusný kotouč či kartáč. Zvláštní zmínku zaslouží praktický excentrický nástavec určený pro práci ve stísněných podmínkách, například je-li šroub těsně u stěny. 
 
Zvažte, zda nebudete potřebovat osvětlení hlavice přístroje. To je šikovné v tmavých prostorách. Ne vše vyřeší čelovka, LED osvětlení na hlavici nevrhá nežádoucí stíny a osvětlí přesně místo vrtu, funkce dosvitu zajistí, že světlo nezhasne ihned po vypnutí motoru. 
 
Jiné nástavce k akušroubovákům příjemně usnadní práci, jako například nůžky na stříhání trávníku, řezačka na PVC a měkké materiály a také třeba vývrtka nebo mlýnek na koření.
 
 
 

Údržba a servis

Pokud vidíte, že jsou prachem zanesené otvory, kterými motor nasává vzduch, prach vysajte a udržujte přístroje v čistotě. Žádná jiná údržba není potřeba. U elektromotorů je potřeba časem měnit opotřebované uhlíky, doporučujeme je nakupovat v autorizovaných prodejnách a nejlépe nechat odborníky je i vyměnit. 
 
 
 
 

Ceny 

Nejlevnější akušroubováky koupíte už za méně než tisíc korun, cena pak roste s výkonem. Nejdražší akuvrtačky známých výrobců mohou stát až 10 tisíc korun.
 
Porovnat aku vrtačky a šroubováky